odileust

YANARTAŞ

ANTİK ÇAĞLARDAN BERİ YANAN VE EJDERHALARIN PÜSKÜRTTÜĞÜ ALEVLERDEN DOĞDUĞUNA VE BU YÜZDEN HİÇ SÖNMEDİĞİNE İNANILAN YANARTAŞIN MİTOLOJİK ÖYKÜSÜ OKUMAYA DEĞERDİR.

OLİMPOS’UN SÖNMEYEN ATEŞİ

YANARTAŞ, ANTALYA’NIN KEMER İLÇESİ ÇIRALI KÖYÜ YAKINLARINDA KÜÇÜK, TARİHİ VE TURİSTİK ÖNEMİ OLAN DOĞALGAZ KAYNAĞI. DENİZE YAKIN MANZARALI BİR KONUMDA YER ALIR, TAŞLAR ARASINDAN ÇIKAN ALEVLER TURİSTLERİN İLGİSİNİ ÇEKMEKTEDİR.

ÇIRALI PLAJININ KUZEYİNDEKİ KAYALIKLARDA YER ALAN DOĞALGAZ KAYNAĞI, ESKİ YUNAN MİTOLOJİSİ’NE KONU OLMUŞTUR. YUNAN MİTOLOJİSİ’NE GÖRE EFSANE ŞU ŞEKİLDEDİR.

YANARTAŞ EFSANESİ

EPHYRA KRALI GLAUKOS’UN OĞLU HİPPONOES BİR AV PARTİSİNDE KARDEŞİ BELLEROS’U ÖLDÜRÜR VE “BELLEROS’U YİYEN” ANLAMINA GELEN BELLEROPHONTES ADINI ALIR. EPHYRA’DAN SÜRÜLEN BELLEROPHONTES, ARGOS KRALINA SIĞINIR. KENDİSİNE SIĞINAN BU GENCİ ÖLDÜRMEYİ KENDİNE YAKIŞTIRAMAYAN ARGOS KRALI ONU LİKYA KRALIN’A GÖNDERİR.

LİKYA KRALI ACINACAK HALDEKİ BU GENCİ ÖLDÜRMEK İSTEMEZ VE ONU OLYMPOS DAĞINDA YAŞAYAN ARSLAN BAŞLI, KEÇİ GÖVDELİ, YILAN KUYRUKLU VE AĞIZDAN ALEVLER SAÇAN CANAVAR CHİMERA İLE DÖVÜŞMEYE GÖNDERİR. BELLEROPHONTES, PEGASSOS ADLI KANATLI ATINA BİNEREK CHİMERA İLE DÖVÜŞMEYE GİDER. CHİMERA SALDIRDIĞINDA PEGASSOS HAVALANIR VE BELLEROPHONTES YERE İNERKEN MIZRAĞI İLE CANAVARI YERİN YEDİ KAT DİBİNE GÖMER. FAKAT CHİMERA YERİN 7 KAT ALTINDAN ALEVLER SAÇMAYA DEVAM EDER. ANADOLU’DA BİNLERCE YILDAN BERİ ANLATILAGELEN VE HOMEROS’UN BİZE BU ŞEKİLDE AKTARDIĞI EFSANEYE GÖRE HALA YANAN ALEVLER, CHİMERA’NIN YERİN YEDİ KAT DİBİNDEN FIŞKIRAN ALEVLERİDİR.

BELLEROPHONTES’İN ZAFERİNİ KUTLAMAK AMACIYLA OLYMPOS’DA BİR YARIŞ DÜZENLENİR. ATLETLER CHİMERA KUTSAL ATEŞİYLE MEŞALELERİNİ TUTUŞTURARAK OLYMPOS KENTİNE KOŞARLAR. BÖYLECE, DAHA SONRALARI DEĞİŞİK SPOR DALLARININ EKLENDİĞİ VE BİRKAÇ GÜN SÜREN OLİMPİYAT OYUNLARI’NIN ANADOLU’DAKİ İLK ÖRNEĞİ GERÇEKLEŞMİŞ OLUR. GÜNÜMÜZDE YAKILAN “OLİMPİYAT MEŞALESİ” CHİMERA’NIN SÖNMEYEN ATEŞİNİN SEMBOLİK BİR İFADESİDİR.

yanartas